Warsztaty miejskiej zielonej rebelii w Olsztynie

Zastanawialiście się kiedyś, jak wpłynąć na wygląd i kondycję przestrzeni miejskiej? Ta możliwość otworzyła się dla uczestników warsztatów Truskawkowa BIMBA, które odbyły się w Olsztynie.

Inicjatorzy tych warsztatów zapewnili możliwość nauki tworzenia kulek nasion oraz wprowadzili temat partyzanckiego ogrodnictwa. Ale czym jest ta nietypowa forma aktywności? Aleksandra Strzelec, architekt krajobrazu, wyjaśniła nam, że partyzanckie ogrodnictwo polega na wprowadzaniu korzystnych roślin, estetycznym kreowaniu miasta, ale również na krytycznej jego ocenie. – Możemy przekształcić miejską przestrzeń w taki sposób, aby lepiej nam się w niej żyło – zaznaczyła Strzelec.

Podczas warsztatów uczestnicy mogli dowiedzieć się, jak wytworzyć domowe kule z nasionami, które umożliwią zazielenienie prywatnego ogródka, balkonu, parapetu a nawet całego miasta. Jan Górski, założyciel ekologicznych upraw truskawek dał wskazówki jak to zrobić. – Są to rośliny, które świetnie odnajdują się w miejskim środowisku. Są one piękne podczas kwitnienia, przyciągają owady zapylające a ich owoce są dostępne dla wszystkich – opisywał Górski.

Niedługo owoce tych działań będzie można dostrzec w Olsztynie – różnorodne truskawki zagoszczą w różnych miejscach Śródmieścia tej metropolii.