Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie 2023

Entuzjastycznie oczekiwane przez lokalnych mieszkańców i turystów, Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie 2023, są tuż za rogiem. Podobnie jak w roku poprzedzającym, miejsce przeniesienia tych uroczystości to Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku. Ale kiedy dokładnie odbędzie się to wydarzenie? Zapoznaj się ze szczegółową agendą dożynek w Olsztynku.

Dożynki, często nazywane Świętem Plonów, to wiejska tradycja łącząca dziękczynne obrzędy za zakończenie żniw i prac polowych. Jest to również doskonała możliwość dla rolników z całego regionu na wspólne spotkanie. W dzisiejszych czasach święto to zazwyczaj jest obchodzone w jedną z sobót lub niedziel sierpnia lub września po zakończeniu żniw. Ale jaka jest konkretna data Warmińsko-Mazurskich Dożynek Wojewódzkich 2023 w Olsztynku? Data już jest znana. Wydarzenie zostało zaplanowane na niedzielę, 17 września, na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznego w Olsztynku. Znamy już również wstępny harmonogram dożynek.

Od dawien dawna fundamentalnym elementem dożynek było obecność dożynkowego wieńca. W oparciu o tę tradycję, każdego roku Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego organizuje konkurs na najbardziej atrakcyjny tradycyjny wieniec dożynkowy, skierowany do wszystkich gmin regionu. Podczas ceremonii dożynkowej w Olsztynku, odbędzie się rozstrzygnięcie konkursu na „Najładniejszy wieniec dożynkowy”, a także na „Najbardziej atrakcyjne stoisko dożynkowe Kół Gospodyń Wiejskich”.

W agendzie wydarzeń, obok ceremonii dożynkowej, ujęty jest również przemarsz korowodu dożynkowego od chaty z Burdajny na scenę w amfiteatrze oraz msza święta.