Tenisistki stołowe z Olsztyna mają szansę na awans do Ekstraklasy

W połowie maja zawodniczki klubu English Perfect AZS UWM Olsztyn będą miały okazję zdobyć miejsce w Ekstraklasie tenisa stołowego. Po wybitnym debiucie w pierwszej lidze, gdzie przegrały tylko jedno spotkanie, teraz stają naprzeciw MKS Skarbek Tarnowskie Góry w barażach o awans.

Zaszczytne pierwsze miejsce w sezonie zasadniczym I ligi grupy północnej tenisa stołowego kobiet przypadło olsztyńskim zawodniczkom pod kierownictwem Michała Ogrodniczaka. Zdobywszy 34 punkty w osiemnastu grach, przegrały tylko raz, mierząc się z drugim zespołem w tabeli – Dojlidy Białystok. Mimo imponującego wyniku, bezpośredni awans nie był możliwy. Teraz muszą pokonać w dwumeczu drużynę, która zajęła drugie miejsce w grupie południowej I ligi – zespół MKS Skarbek Tarnowskie Góry z 28 punktami na koncie.

Świetlanymi postaciami drużyny prowadzonej przez Michała Ogrodniczaka i Joannę Rybę są Katarzyna Ślifirczyk (30 zwycięstw i 5 porażek) oraz Karolina Pęk (28 zwycięstw i 3 porażki). Obie zawodniczki okazały się najlepszymi tenisistkami I-ligowego sezonu. Aneta Olendzka i Wenwen Liu zasłużenie rozegrały po dziesięć wygranych pojedynków, nie doznając żadnej porażki! W walce o ligowe punkty brały również udział Aleksandra Jarkowska, Wiktoria Wrzosek, Anita Rutkowska, Daria Duralak, Zuzanna Gapińska, Monika Pawłowska, Dominika Bogucka oraz Joanna Ryba.

Na początku sezonu celem drużyny było zdobycie miejsca premiowanego barażami. Michał Ogrodniczak, trener English Perfect AZS UWM Olsztyn przyznaje, że oczekiwano, iż będzie to trudniejsze. Drużyna okazała się silniejsza od reszty ligi dzięki swojemu doświadczeniu, podczas gdy większość rywalizujących klubów miała młodsze zawodniczki.

Kapitan drużyny – Katarzyna Ślifirczyk – może pochwalić się medalami seniorskich mistrzostw Polski. Karolina Pęk posiada status paraolimpijki i wiele sukcesów na swoim koncie – dodaje Joanna Ryba, asystentka trenera. Zawodniczkami przyjezdnymi są Wenwen Liu z Działdowa i Aneta Olendzka, która dojeżdża z Hiszpanii, a pochodzi z Warmii i Mazur.

W połowie maja olsztyński zespół English Perfect AZS UWM zmierzy się w barażach z MKS Skarbek Tarnowskie Góry. Rewanż planowany jest na początku czerwca.

O przeciwniku, który kilka sezonów temu występował w Ekstraklasie, trener Ogrodniczak mówi: „Rywal ma za sobą bogate doświadczenie. Obecnie składa się częściowo z młodych zawodniczek. W grupie południowej poradził sobie dobrze, chociaż tam konkurencja była bardziej zacięta niż u nas”.

Zespół z Kortowa jest przygotowany do gry w najwyższej klasie rozgrywkowej i obecnie prowadzone są rozmowy kontraktowe na przyszły sezon. Jednak trenerzy nie chcą jeszcze ujawniać szczegółów. Jak dodaje trener Joanna Ryba: „Wiele będzie zależało od budżetu, jakim będziemy dysponować. Jesteśmy jeszcze przed rozmowami z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim i Urzędem Marszałkowskim”.