Prestiżowe nagrody dla twórców kultury wręczone przez Prezydenta Olsztyna

Odbyła się coroczna ceremonia wręczenia nagród za osiągnięcia w dziedzinie sztuki i kultury, na której Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz, uhonorował dziewięć osób i instytucji za ich wkład w rok 2023. Nagradzane osoby i instytucje wyróżniają się swoją twórczością i działalnością, która w istotny sposób jest związana z Olsztynem. Wielu chętnych do otrzymania tych prestiżowych nagród nie brakowało – w 2024 roku wpłynęło aż 14 wniosków.

Prezydent Grzymowicz podkreśla trudność oceny i wartościowania dziedziny kultury, ale jednocześnie zaznacza, że to na samorządzie spoczywa obowiązek promowania istotnych osiągnięć artystycznych, wsparcia dla twórców oraz upowszechniania kultury i sztuki.

Lista laureatów jest imponująca – wybitni aktorzy, muzycy, plastycy czy filmowcy reprezentujący praktycznie wszystkie dziedziny kultury. Wśród nich są m.in. Ewa Cichocka, Beata Brokowska, Anna Banasiak, Joanna Rostańska, Tomasz Sowiński, Tomasz Woźniak, Katarzyna Korzeb, Leszek Błaszkiewicz oraz Zespół Wokalny Moderato. Każdy z nich zdobył nagrodę za wyjątkowy wkład w rozwijanie kultury olsztyńskiej.

Od momentu ustanowienia nagród przez samorząd Olsztyna do roku 2024 wręczono ich łącznie 250 indywidualnych i 44 zespołowe. Wydarzenie to nie tylko docenia i promuje twórców, ale także jest dowodem na prężnie rozwijającą się scenę kulturalną miasta Olsztyna.