Sytuacja na drogach Warmii i Mazur – zimowe utrudnienia komunikacyjne

Szorstkie warunki na szlakach komunikacyjnych Warmii i Mazur utrudniają poruszanie się. Nieustające opady śniegu, deszczu ze śniegiem oraz zjawisko zwanym ziarnami lodowymi sprawiają, że sytuacja na drogach jest wymagająca. Przykładowo, kierowca ciężarówki nie sprostał trudnościom i wylądował w rowie przy trasie Świątki-Jankowo.

Uwzględniając cały region, doszło do przeszło 20 kolizji i jednego wypadku. Szczególnie problematyczna jest obecnie sytuacja na drodze ekspresowej numer 22. W Karczowiskach Górnych, na odcinku pomiędzy Elblągiem a Malborkiem, miała miejsce kolizja dwóch samochodów. Wprawdzie nie ma informacji o osobach poszkodowanych, ale ruch odbywa się tam wahadłowo do godziny 13.

Istotnym zagrożeniem jest gołoledź, która powstaje gdy marznący deszcz zamarza na nawierzchni. Przy takich warunkach kluczowe jest zachowanie bezpiecznej prędkości. Asp. Tomasz Markowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie podkreśla, że to od nas zależy jaką prędkość sobie wyznaczymy, aby mieć pewność prawidłowej reakcji na nagłe zdarzenia.

Trudności nie dotyczą tylko dróg, ale również chodników i ulic. Do godziny 10 zawieszono wszystkie połączenia autobusowe na liniach powiatowych. Przewoźnicy z gminy Olsztynek również nie wyjechali na drogi. Krzysztof Zienkiewicz z Powiatowej Służby Drogowej w Olsztynie omawiał te kwestie.

Zatrzymane zostały linie D w Dywitach oraz linia 108 i 112 Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu. Jeden autobus został unieruchomiony w Słupach ze względów bezpieczeństwa. Sytuacja jest podobna z linią D3, która również została zatrzymana na pętli w Słupach – relacjonował Zienkiewicz. W gminach Barczewo i Jeziorany, autobusy jeżdżą z lekkim opóźnieniem.

Sytuacja zmienia się dynamicznie i możliwe jest dalsze zawieszanie komunikacji regionalnej. Jak zauważa Krzysztof Zienkiewicz, wszystko uzależnione jest od warunków pogodowych w nadchodzących godzinach.

Mateusz Zamajtis z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Białymstoku wyjaśnia, że zlodowacenia są efektem marznących opadów i ta strefa ma się przesunąć na wschód regionu. Opady śniegu, które obecnie zalegają na wschodzie, szybko zmienią się w deszcz ze śniegiem, a następnie w mżawkę oraz tzw. deszcz lodowy.

Szczegółowych informacji dotyczących kursów autobusów i zawieszonych linii można szukać na stronie internetowej starostwa powiatowego w Olsztynie, w zakładce rozkłady jazdy.