Światowy Kongres Kopernikański już 19 lutego

Wydarzenie rozpocznie się już 19 lutego w Auli UMK. Pomysłem na zorganizowanie takiego wydarzenia jest inauguracja roku 2023 rokiem Mikołaja Kopernika.

Kongres organizowany jest wspólnie przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Dołączyły również Uniwersytety Warmińsko-Mazurskie w Olsztynie oraz Instytut Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk. Celem takiego przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi na stan badań nad życiem i twórczością Mikołaja Kopernika oraz ich wpływ na rozwój nauki, kultury i sztuki.

Pierwsza edycja kongresu zainaugurowana zostanie 19 lutego – w urodziny wielkiego astronoma, które są jednocześnie wydarzeniem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Uroczystości z udziałem rektorów uczelni współorganizujących Kongres rozpoczną się mszą świętą w Bazylice Katedralnej św. Janów, gdzie w Kaplicy Kopernika zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa. Po nabożeństwie orszak akademicki złoży kwiaty pod pomnikiem Mikołaja Kopernika na Rynku Starego Miasta w Toruniu.

Po Toruniu, konger odwiedzi m.in. Kraków oraz Olsztyn – 21-24 czerwca,  po czym wróci do Torunia.