Służby specjalne rozbijają działającą na Warmii i Mazurach grupę przestępczą handlującą narkotykami

Grupa przestępcza, której działania koncentrowały się na przemytle oraz dystrybucji olbrzymich ilości narkotyków, została rozbitya. Zatrzymano w sumie 17 osób, a blisko 25 kg substancji odurzających zostało zabezpieczone. Sukces ten zawdzięczamy wspólnej akcji prawie 100 funkcjonariuszy, w tym tych z Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Współpraca między Wydziałem do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Narkotykowej Zarządu w Olsztynie, Centralnym Biurem Śledczym Policji oraz Wydziałem Kryminalnym Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie pozwoliła na ustalenie, że na terenie województwa warmińsko-mazurskiego oraz w sąsiednich miejscowościach działa grupa przestępcza specjalizująca się w przemytowaniu i sprzedaży dużej ilości narkotyków i substancji psychotropowych.

Zebrany materiał dowodowy sugerował również, że członkowie tej organizacji byli zaangażowani w dodatkowe przestępstwa kryminalne, takie jak pobicie, rozboje oraz wywieranie presji na innych członków grupy. Służby odpowiedzialne za ich rozpracowanie zidentyfikowały miejsca zamieszkania i przebywania podejrzanych. Na podstawie prowadzonych śledztw ustalono, że niektórzy członkowie grupy mogą być uzbrojeni, co skłoniło służby do wsparcia planowanych działań przez 11 zespołów bojowych.

Do realizacji operacji zaangażowanych było blisko 100 funkcjonariuszy z różnych jednostek – Centralnego Biura Śledczego Policji, Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Olsztynie i Białymstoku oraz Wydziałów Zabezpieczenia Działań z czterech jednostek Straży Granicznej.

Cała operacja skutkowała zatrzymaniem 17 osób. Podczas akcji oraz wcześniejszych działań odkryto i zabezpieczono prawie 16 kg amfetaminy o wartości rynkowej 800.000 PLN, 6 kg marihuany o wartości rynkowej 180.000 PLN, 2 kg klefedronu o wartości rynkowej 155 000 PLN oraz 0,5 kg kokainy o wartości rynkowej 160.000 PLN.

Na wniosek nadzorującego śledztwo prokuratora, sąd zastosował wobec 10 osób środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztu. W toku śledztwa liczba podejrzanych wzrosła do 22 osób, którym przedstawiono łącznie 51 zarzutów, m.in. zarzuty rozboju, kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, posiadania znacznych ilości narkotyków oraz wprowadzania do obrotu znacznych ilości narkotyków.

Prokuratura Okręgowa w Olsztynie zdecydowała również o zabezpieczeniu mienia należącego do podejrzanych. Wśród zabezpieczonych przedmiotów znalazły się samochody, biżuteria, duże sumy pieniędzy oraz inne ruchomości o łącznej wartości blisko 1 000 000 PLN.