Rozliczenie PIT-37 zbliża się wielkimi krokami

Początek roku kalendarzowego to dla wielu podatników ciężki okres. Złożenie deklaracji PIT-37, ma obowiązek wykonać wiele Polaków i pomimo długiego okresu jaki na to przypada, wielu z nich i tak spóźnia się i nie dotrzymuje terminu.

Od jakiegoś czasu ZUS jednak wychodzi naprzeciw potrzebom podatników i wprowadził możliwość składania deklaracji online za pośrednictwem usługi Twój e-PIT. Jak wynika z badań, z takiej możliwości korzysta coraz więcej osób, radząc sobie w wypełnieniem dokumentów bardzo dobrze.

W tym roku czas na złożenie deklaracji trwa od 15 lutego i kończy się 2 maja 2023 roku. Z ulg podatkowych będzie mogło skorzystać wielu podatników. Jednak znajdą się i tacy, którzy nie otrzymają nic.

  • Podatnicy, których dochody nie przekroczą kwoty 30 000 zł, są zwolnieni z podatku, z kolei ci, którzy uzyskują dochody ponad nadwyżkę 30 000 zł do momentu przekroczenia I progu podatkowego – zapłacą podatek w wysokości 12%.
  • Osoby, które zarabiają płacę minimalną w całym 2022 roku, nie zapłacą PIT. Kwotę wolną odnosi się do podstawy opodatkowania, a nie przychodu brutto.
  • Jeśli nie zapłacimy podatku nie możemy też starać się o ulgę podatkową. Wyjątek stanowi ulga prorodzinna.

Pojawia się jeszcze ulga na Internet i termomodernizacyjna.