Miejski Szpital Zespolony (MSZ) w Olsztynie, zasłynął ostatnio jako pionier w zakresie wykorzystania robota chirurgicznego da Vinci. W połowie grudnia, placówka ta przeprowadziła dwie pierwsze udane operacje za pomocą tego zaawansowanego technologicznie narzędzia. To wielki krok naprzód dla olsztyńskiego szpitala i dowód na to, że inwestuje on w najnowsze technologie medyczne.
Zdaniem specjalistów, chirurgia robotyczna jest przyszłością medycyny, oferując mnóstwo korzyści dla pacjentów. W tym kontekście, dyrektor MSZ, Rafał Laszczak ujawnił, że analizowali dwa modele wprowadzenia tej innowacyjnej metody leczenia. Pierwszy opierałby się na samodzielnej operacji robota nabytego przez szpital, podczas gdy drugi – partnerski model – polegałby na współpracy z innym podmiotem posiadającym odpowiedni sprzęt i doświadczenie.
Po dokładnym rozważeniu tych opcji, postanowiono skorzystać z modelu partnerskiego. W ramach tego rozwiązania, szpital zleca część swoich zabiegów partnerowi, który ponosi koszty związane z utrzymaniem sprzętu, wynagrodzeniami personelu medycznego oraz serwisem robota.
Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz, wyraził swoje poparcie dla tej decyzji, zauważając, że nie tylko pozwoli to szpitalowi oferować nowoczesne metody leczenia, ale także podniesie poziom umiejętności personelu szpitala.
Pierwszymi pacjentami, którzy skorzystali z nowej metody byli dwaj mężczyźni w wieku 64 i 68 lat. Już trzy dni po operacjach byli oni w stanie wrócić do swoich domów. Kolejne cztery procedury są zaplanowane na 28 i 29 grudnia.
Dr Zbigniew Purpurowicz, koordynator Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej, podkreślił potencjał robota chirurgicznego. Jest to narzędzie najwyższej klasy, które minimalizuje ryzyko błędu medycznego i przyspiesza powrót pacjenta do zdrowia.
Jest to pierwszy szpital w regionie, który wprowadził chirurgię robotyczną dla pacjentów onkologicznych – ginekologicznych i urologicznych. Dodatkowo planowane jest otwarcie Olsztyńskiego Centrum Chirurgii Robotycznej w styczniu 2024 roku.