Rekrutacja na stanowisko dyrektora Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego – druga próba

Włodarze miasta Olsztyna podjęli decyzję o ponownym rozpisaniu rekrutacji na stanowisko dyrektora lokalnego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego, co zostało oficjalnie ogłoszone w komunikacie. Zainteresowani kandydaci mają czas na zgłoszenie swojej aplikacji do 9 października.

W komunikacie wyjaśniono, że poprzednia procedura rekrutacyjna zaowocowała tylko dwoma kandydaturami. Po rozmowach kwalifikacyjnych, żaden z kandydatów nie zdołał przekonać komisji rekrutacyjnej do swojego planu na dalszy rozwój instytucji. Tym samym tymczasowe obowiązki dyrektora przejęła dotychczasowa osoba sprawująca funkcję zastępcy – pani Agnieszka Zbanyszek.

Po wielu latach pełnienia funkcji dyrektora, Jacek Szubiakowski zdecydował się odejść na emeryturę, co otworzyło drogę dla kolejnej osoby na to stanowisko.

Urząd Miasta w Olsztynie wymaga od potencjalnych kandydatów minimum pięciu lat doświadczenia w pracy w instytucjach kulturalnych oraz co najmniej dwóch lat w obszarze nauki, edukacji lub popularyzacji. Wymagana jest również znajomość tematyki i procedur dotyczących pozyskiwania funduszy zewnętrznych. Kandydaci zobowiązani są ponadto do przedłożenia własnej koncepcji działania Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego. Oferta umowy dla zwycięzcy rekrutacji może obejmować okres od 3 do 7 lat.

Prowadzenie Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego to niełatwe zadanie, zwłaszcza biorąc pod uwagę nadchodzące wyzwania. W najbliższym czasie przewidziany jest gruntowny remont 50-letniej konstrukcji budynku, powstałej w 1973 roku w ramach obchodów Roku Kopernikańskiego. Dodatkowo planowane jest stworzenie nowoczesnej ekspozycji – Habitatu Księżycowego, która ma znaleźć swoje miejsce w sąsiedztwie obecnego budynku biblioteki.