Protest rolników w Lidzbarku Warmińskim – 24 ciągniki zablokują ruch

Już jutro ulice Lidzbarka Warmińskiego opanują maszyny rolnicze. Dokładnie rzecz ujmując, na drogi wyjedzie 24 ciągników. To forma protestu którą zdecydowali się przeprowadzić miejscowi rolnicy. Akcja jest organizowana przez Związek Zawodowy Rolnictwa Samoobrona i nie obejmuje tylko regionu lidzbarskiego.

W środę, 24 stycznia, stan drogowy w Lidzbarku Warmińskim może ulec znacznemu pogorszeniu. Przede wszystkim na trasach, które będzie pokonywać kolumna ciągników. Demonstracja ma rozpocząć się o godzinie 11:30 i zakończyć około 14:00.

Miejsce zbiórki protestujących to ulica Olsztyńska. Następnie rolnicy planują przemaszerować w kierunku Bartoszyc do miejscowości Rogóż, skąd powrócą do Lidzbarka Warmińskiego. Tego typu akcje protestacyjne odbędą się równocześnie w wielu miastach Polski. Hasło przewodnie tych działań brzmi „#EUROPA to znaczy: hodować i uprawiać”.

Protestujący rolnicy mają wiele postulatów. Jednym z nich jest zahamowanie importu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy oraz innych państw spoza Unii Europejskiej, które nie przestrzegają norm unijnych. Polski rolnicy wyrażają sprzeciw wobec obecnego kierunku rozwoju Unii Europejskiej. Przeciwni są również nowym regulacjom, nakazującym im odłogowanie 4% gruntów ornych. Lista problemów jest jednak znacznie dłuższa.