Proces oszustwa związanego z rzekomą działalnością opozycyjną rozpocznie się w Olsztynie

Sąd Okręgowy w Olsztynie ustalił termin rozprawy sądowej dotyczącej sprawy wyłudzenia funduszy za fałszywe zapewnienia o udziale w antykomunistycznej opozycji. Władysława W., główna osoba oskarżona, otrzymała ponad 24 tysiące złotych, twierdząc, że rozprowadzała nielegalne publikacje, mimo iż oficjalnie dołączyła do „Solidarności” dopiero w 1990 roku. Reszta osób oskarżonych potwierdziła te fałszywe twierdzenia.

Adam Barczak, sędzia i Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie, podał do wiadomości, że proces przeciwko Władysławie W. i siedmiu innym osobom rozpocznie się 11 marca w Sądzie Rejonowym w Olsztynie. Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany przez Prokuraturę Rejonową Warszawa-Śródmieście.

Sędzia Barczak wyjaśnił, że zarzuty przeciwko ośmiu osobom są związane z przestępstwem polegającym na wyłudzeniu fałszywych potwierdzeń o byciu antykomunistycznym działaczem opozycyjnym oraz nieuprawnionych finansowych korzyści wynikających z tego statusu. Potwierdził, że główną oskarżoną jest Władysława W., która w okresie od 1 października 2018 r. do 6 kwietnia 2023 r., miała manipulować Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, prowadząc do niekorzystnego rozporządzenia majątkiem Skarbu Państwa o wartości 24,7 tys. zł.

W celu udowodnienia swojego zaangażowania w „Solidarność”, Władysława W. dostarczyła Urzędowi do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych siedem oświadczeń, które miały potwierdzać jej rzekome kolportowanie nielegalnych publikacji i ulotek w czasach PRL. Jedna z tych osób przyznała się jednak do winy podczas śledztwa prokuratorskiego, ujawniając, że oświadczenie zostało spisane „na dyktando” Władysławy W.

Osoby, które podały fałszywe informacje na piśmie i następnie potwierdziły to w toku postępowania przed Urzędem, usłyszały zarzuty współudziału w przestępstwie oraz składania fałszywych zeznań. Sędzia Barczak wyjaśnił, że Władysława W., podczas postępowania administracyjnego prowadzonego przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych 28 lutego 2023 r., zeznała fałszywie na temat swojego zaangażowania w działalność antykomunistycznej opozycji.

Władysława W. jest oskarżona także o namawianie innych osób do udzielenia jej pomocy w popełnieniu przestępstwa poprzez podpisywanie oświadczeń zawierających nieprawdziwe informacje na temat jej rzekomego zaangażowania w działalność opozycyjną w latach 80-tych XX wieku.