Prezydent Olsztyna apeluje o wzmożone kontrole kierowców ciężarówek po tragicznym wypadku na ul. Bałtyckiej

W nawiązaniu do niedawnego, tragicznego zdarzenia drogowego, które miało miejsce na ul. Bałtyckiej w Olsztynie, prezydent miasta, Robert Szewczyk, zwrócił się z apelem o intensyfikację kontroli trzeźwości i prędkości, szczególnie wśród kierowców ciężarówek. W wyniku przedmiotowego wypadku, do którego doszło 27 maja, kilkanaście osób zostało hospitalizowanych. Kierujący pojazdem ciężarowym 42-letni mężczyzna, który spowodował kolizję, trafił 29 maja do prokuratury.

28 maja, dzień po tragicznym incydencie, Robert Szewczyk spotkał się z przedstawicielami organów odpowiedzialnych za utrzymanie porządku i bezpieczeństwa publicznego w Olsztynie. Podczas spotkania omówiono przede wszystkim sytuację z poprzedniego dnia, kiedy to nietrzeźwy 42-latek (miał ponad 2 promile alkoholu we krwi) doprowadził do stłuczki, uszkadzając kilka pojazdów prywatnych oraz autobus komunikacji miejskiej.

Podczas rozmowy z mediami, prezydent Szewczyk wyraził swoje ulgę, że żadna z osób zaangażowanych w incydent nie poniosła śmierci. Chwalił również szybką reakcję służb interwencyjnych oraz natychmiastową pomoc ofiarom zdarzenia. Szewczyk apelował do lokalnej policji o regularne kontrole trzeźwości i prędkości, skupiając się szczególnie na kierowcach ciężarówek pracujących przy budowach w Olsztynie.

Po wypadku, oprócz poważnie uszkodzonego autobusu miejskiego (którego naprawa jest nadal możliwa), doszło również do znacznego uszkodzenia infrastruktury miejskiej, w tym tablicy informacyjnej dla pasażerów, przystanku autobusowego, sygnalizacji świetlnej oraz bariery energochłonnej. Obecnie szacuje się wartość wszystkich strat.

29 maja, 42-letni kierowca wywrotki, który spowodował wypadek, został odwieziony z aresztu do Prokuratury Rejonowej Olsztyn-Północ. Czeka go oskarżenie o sprowadzenie katastrofy w ruchu lądowym, co jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do 10 lat. Zgodnie z definicją, oskarżenie o to przestępstwo może zostać postawione osobie, która naraziła na niebezpieczeństwo życie lub zdrowie wielu osób lub mienie na dużą skalę.