Poprawa skuteczności interwencji: nowy sprzęt dla strażaków w Olsztynie

Profesjonalni strażacy oraz wolontariusze na terenie Warmii i Mazur otrzymają nowe urządzenia, które zwiększą efektywność ich działań. To rezultat decyzji prezydenta Olsztyna, Piotra Grzymowicza, który postanowił przekazać takie środki do użytku jednostkom straży pożarnej.

Podstawowym filarem gwarancji bezpieczeństwa dla mieszkańców Olsztyna i powiatu olsztyńskiego jest Regionalne Centrum Bezpieczeństwa. To właśnie ta instytucja umożliwia efektywne przeciwdziałanie i reagowanie na różnego rodzaju zagrożenia, takie jak klęski żywiołowe. Do tego instytucja ta koordynuje działania w ramach zarządzania kryzysowego.

Integralną częścią tego planu jest Regionalny Magazyn Kryzysowy, który gromadzi najważniejsze zasoby na wypadek sytuacji awaryjnych. Magazyn ten został wyposażony w specjalistyczny sprzęt ratowniczy.

– Te urządzenia to najnowsze osiągnięcia techniki – mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – Mam nadzieję, że nie zdarzy się sytuacja, w której konieczne będzie korzystanie z tego sprzętu. Jeśli jednak nastąpi taka potrzeba, pomoc nadejdzie szybciej i sprawniej, a strażacy będą lepiej zabezpieczeni.

Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej oraz Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Gutkowie otrzymali nowy sprzęt oraz wyposażenie dla wozów bojowych. Wśród przekazanych urządzeń znajdują się między innymi noktowizory, kamery termowizyjne, pompy, drabiny czy kombinezony ochronne.

– To jest dla nas wyjątkowy dzień – mówi szef olsztyńskich strażaków zawodowych, brygadier Łukasz Jasiński. – Bardzo dziękujemy za ten sprzęt, który ma szerokie możliwości zastosowania. To kolejny krok w naszej współpracy z miastem, które ciągle nas wspiera zarówno finansowo jak i poprzez doposażanie naszej komendy.

Całkowita wartość przekazanego sprzętu wynosi ponad milion złotych. Do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej trafiły urządzenia za około 753 tysiące złote, natomiast do Ochotniczej Straży Pożarnej w Gutkowie na kwotę około 263 tysięcy złote.