Podsumowanie weekendowego działania policji na drogach Olsztyna i powiatu olsztyńskiego

W ostatni weekend, służby policyjne w Olsztynie i powiecie olsztyńskim zaangażowane były w obsługę łącznie 21 kolizji drogowych. W ramach działań prewencyjnych usunęli z ruchu drogowego kierowców, którzy zdecydowali się prowadzić pojazdy będąc pod wpływem substancji odurzających.

Dnia 17 listopada 2023 roku, dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie został poinformowany o incydencie drogowym, który miał miejsce na ulicy Piotrowskiego w Olsztynie. Według wstępnych informacji zdobytych przez funkcjonariuszy interweniujących na miejscu zdarzenia, 41-letni kierowca toyoty nie udzielił pierwszeństwa jadącemu pojazdem marki BMW. Przeprowadzone przez nich badanie alkomatem wykazało, że wszyscy uczestniczący w wypadku byli trzeźwi. Winny kolizji został ukarany grzywną w wysokości 1020 złotych oraz otrzymał 10 punktów karnych na swoje konto.

Tego samego dnia, policjanci interweniowali przy zdarzeniu drogowym, które miało miejsce na al. Sybiraków w Olsztynie. Jak wynika z wstępnych ustaleń, 60-letni kierowca pojazdu marki Audi nie przepuścił przechodzącej przez oznaczone przejście dla pieszych kobiety, co doprowadziło do kolizji. Na szczęście, nikt nie odniósł poważnych obrażeń. Sprawa została udokumentowana i zostanie skierowana do sądu. Kierującemu zostało tymczasowo odebrane prawo jazdy.

W piątek również, w jednym z sołectw gminy Barczewo, patrol drogówki zatrzymał do kontroli osobowe auto marki Honda kierowane przez 18-latka. Badanie policyjnym alkomatem wykazało, że młody kierowca miał we krwi ponad 2 promile alkoholu. Dodatkowo, po przeprowadzeniu kontroli w systemach policyjnych okazało się, że mężczyzna nie posiada odpowiednich uprawnień do kierowania pojazdem. Za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności, sądowy zakaz prowadzenia oraz wysoka kara finansowa. Dodatkowo za jazdę bez wymaganych uprawnień grozi mu areszt, ograniczenie wolności lub grzywna co najmniej 1500 złotych.

Na koniec, w niedzielę 19 listopada 2023, na jednej z ulic Olsztyna, funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki Volkswagen. Powodem była niewłaściwe korzystanie ze świateł mijania od świtu do zmierzchu przez kierującego. Dodatkowo badanie alkomatem wykazało, że 25-letni kierowca był pod wpływem alkoholu. Mężczyźnie odebrano prawo jazdy i sprawę skierowano do sądu.