Oszustwo internetowe w Olsztynie: Mieszkaniec stracił 800 zł na zakupie karty graficznej

Jeden z olsztyńskich mieszkańców doświadczył niedawno niezbyt przyjemnej sytuacji podczas zakupów online. Miał zamiar nabyć kartę graficzną do swojego komputera, jednak transakcja nie przebiegła tak, jak oczekiwał. W efekcie stracił 800 złotych, ponieważ po przelaniu pieniędzy sprzedawcy, nigdy nie otrzymał zamówionego towaru. Jest to jasne przypomnienie dla wszystkich, aby zachować szczególną ostrożność podczas dokonywania transakcji przez Internet.

Informacje na temat tego potencjalnego oszustwa dotarły do Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. Okazało się, że poszkodowany mieszkaniec znalazł ofertę sprzedaży karty graficznej na jednym z portali społecznościowych na początku grudnia. Zdecydował się skontaktować ze sprzedawcą, który proponował zarówno opcję odbioru osobistego, jak i wysyłkę. To spowodowało, że ofertę uznał za wiarygodną. Przelew na podane konto został wykonany przez pokrzywdzonego, który następnie poinformował sprzedawcę o dokonaniu płatności i podał swój adres do przesłania przesyłki. Kiedy sprzedawca poprosił o dodatkową opłatę za dostawę, olsztyński mieszkaniec również pokrył ten koszt, stosując system BLIK. Po tym wydarzeniu stracił jednak kontakt ze sprzedawcą. Mimo kilku prób, nie udało mu się nawiązać łączności, co zmusiło go do zaakceptowania faktu, że stał się ofiarą oszustwa.

W związku z powyższym, apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności podczas zakupów online. Warto przestrzegać kilku prostych zasad, takich jak korzystanie tylko z zaufanych stron i sklepów, sprawdzanie opinii na temat sprzedawcy i sklepu przed dokonaniem decyzji o zakupie czy unikanie rażąco zaniżonych cen, które mogą wskazywać na potencjalne oszustwo. Jeśli mimo wszystko staniesz się ofiarą oszustwa, niezbędne jest zgłoszenie tego policji.