Olsztyński Bank Żywności zdobywa 500 tysięcy dolarów w międzynarodowym konkursie

Bank Żywności w Olsztynie osiągnął znaczący sukces, zdobywając pół miliona dolarów w konkursie Global Innovation Challenge, który jest realizowany przez Citi Foundation. Inicjatywa ta ma na celu skupienie się na problemie wykluczenia żywnościowego.

Organizacja z Olsztyna otrzymała to prestiżowe wyróżnienie jako jedyna instytucja z Polski. Marek Borowski, dyrektor Banku Żywności w Olsztynie, zawdzięczał zwycięstwo projektowi polegającemu na stworzeniu sieci podmiotów mogących bezpośrednio przekształcać zebrane żywności w gotowe posiłki.

Plan zakłada utworzenie czterech centrów w regionie, które będą miały możliwość bezpośredniej przemiany żywności w konsumpcyjny posiłek. Ponadto, projekt ma na celu zwiększenie zaangażowania Banku Żywności w Olsztynie w zbieranie niesprzedanej żywności od partnerów biznesowych, takich jak producenci żywności, rolnicy i dystrybutorzy – tłumaczył dalej Borowski.

Elżbieta Czetwertyńska, prezes Citi Handlowy i Citi Country Officer w Polsce podkreśliła, że bezpieczeństwo żywnościowe jest jednym z najważniejszych wyzwań naszych czasów. Według niej konieczne jest połączenie innowacyjnych pomysłów z zaangażowaniem liderów sektora prywatnego, organizacji społecznych i administracji.

W swoim wystąpieniu wyraziła radość, że tak znaczące wsparcie trafia właśnie do Banku Żywności w Olsztynie. Organizacja ta nie tylko udziela pomocy potrzebującym, ale również prowadzi działania edukacyjne i tworzy kompleksowe rozwiązania w zakresie walki z problemem niedoboru żywności.

Projekt olsztyńskiego Banku Żywności, jedyny w swoim rodzaju w Polsce i jeden z czterech w całej Europie, będzie realizowany przez kolejne dwa lata.