Olsztyńska uczta dla melomanów – Święto Muzyki Fête de la Musique 2024

W Olsztynie, sercu Warmii i Mazur, już dziś (w czwartek) odbędzie się trzecia edycja Święta Muzyki. Zaplanowane są liczne koncerty, które prezentować będą zarówno doświadczeni profesjonaliści, jak i muzyczni entuzjaści-amatorzy. Uroczystości potrwają od godziny 10 do 22, a artyści wystąpią na piętnastu scenach rozlokowanych w różnych częściach miasta.

Fête de la Musique to wydarzenie o międzynarodowym zasięgu, które swoje korzenie ma w roku 1981 i obchodzone jest w ponad 100 krajach na całym globie. Za pomysłodawcę tej imprezy uznaje się Marcela Landowskiego, kompozytora pochodzenia polskiego, działającego we Francji.

Każdego roku różne instytucje muzyczne – jak filharmonie, opery, teatry muzyczne czy szkoły muzyczne – a także organizacje pozarządowe oraz indywidualni pasjonaci muzyki angażują się w organizowanie otwartych dla wszystkich wydarzeń muzycznych.

Po raz trzeci do tego globalnego świętowania muzyki dołącza Olsztyn. Mieszkańcy miasta będą mogli dziś nie tylko uczestniczyć w koncertach, ale także wziąć udział w muzycznych animacjach, wykładach oraz pokazach tanecznych. Sceny zlokalizowane są w strategicznych punktach miasta, takich jak starówka, przed budynkiem Olsztyńskiego Teatru Lalek czy Park Centralny.

Organizacją tegorocznej edycji eventu zajął się Federacja Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa, współpracująca ściśle z wieloma lokalnymi instytucjami, prywatnymi osobami i przedsiębiorcami.

Uroczyste otwarcie Święta Muzyki miało miejsce o 12:00 na Scenie Staromiejskiej, a uczestniczyli w nim prezes Federacji FOSa Bartłomiej Głuszak oraz reprezentanci lokalnego samorządu. W godzinach wieczornych, o 18:00 na tej samej scenie, podczas koncertu grupy Czerwony Tulipan usłyszymy nieoficjalny hymn Olsztyna – „Olsztyn kocham”.

– Każdy jest mile widziany, przecież „śpiewać każdy może, jeden lepiej, a drugi gorzej” – motywują do udziału organizatorzy.