Olsztyńska policja zdemaskowała 26-latkę podejrzaną o liczne oszustwa internetowe

Oficerowie olsztyńskiej jednostki policji odpowiedzialnej za zwalczanie przestępczości ekonomicznej, po gruntownym śledztwie, ujawnili sprawczynię szeregu oszustw dokonywanych w sieci. Młoda kobieta, w wieku 26 lat, wykorzystywała popularny portal aukcyjny do sprzedaży różnych produktów, które nigdy nie docierały do nabywców. Okazało się, że ofiarami jej przestępczej działalności padło aż 90 osób z różnych regionów Polski. Podejrzana już usłyszała zarzuty, a grozi jej surowa kara do 8 lat pozbawienia wolności. W sprawie trafił już do Sądu Rejonowego w Olsztynie akt oskarżenia.

Oddział Policji ds. Przestępczości Gospodarczej Komendy Miejskiej w Olsztynie, dzięki ciężkiej pracy i dokładnemu badaniu dowodów, ustalił tożsamość i lokalizację 26-letniej kobiety podejrzanej o serię oszustw online. Jej działania miały miejsce od września 2019 roku do października 2021 roku. Modus operandi oszustki był niemal identyczny w każdym przypadku. Na wielu stronach aukcyjnych i mediach społecznościowych publikowała ogłoszenia o sprzedaży różnych przedmiotów – kosmetyków, akcesoriów do makijażu, odzieży, telefonów czy nawet wózków dziecięcych. By zmylić swoje ofiary, często podawała się za inną osobę i korzystała z komunikatorów społecznościowych do omijania oficjalnych kanałów komunikacji na stronach sprzedaży.

Podczas prowadzonych działań, sprytna oszustka oferowała ten sam produkt wielu osobom, każdorazowo za niską cenę. Następnie prosiła swoje ofiary o drobną wpłatę za opłacenie przesyłki za pobraniem. Po otrzymaniu wpłaty, kontakt ze sprzedającym natychmiast się urywał, a oszukani nie otrzymywali swojego towaru. W sumie liczba osób, które padły ofiarą kobiety, wynosi co najmniej 90 osób z całego kraju, a wartość strat wynosi prawie 21 tysięcy złotych.

Policja w Olsztynie, analizując zgromadzone dowody, doszła do wniosku, że sprawcą jest mieszkaniec tego miasta. Okazało się, że 26-letnia oszustka odbywa już karę pozbawienia wolności za podobne przestępstwa. Kobieta usłyszała w sumie 95 zarzutów oszustwa, co zgodnie z kodeksem karnym grozi karą do 8 lat pozbawienia wolności.