Olsztyn wśród kandydatów na Drzewo Roku? Głosuj!

Konkurs organizowany przez Klub Gaja zgromadził szesnaście drzew z różnych regionów Polski. Wśród uczestników, walczących o miano Drzewa Roku 2023, znajdują się dwa dęby z Olsztyna – Adam i Ewa.

Celem tego nietypowego konkursu jest zwrócenie uwagi na wyjątkowe i wiekowe drzewa jako istotne elementy naszego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy chronić i zachować dla przyszłych pokoleń. Zwycięzcą zostanie drzewo, które zdobędzie największą liczbę głosów od internautów.

Adam i Ewa to imponujące dęby szypułkowe o wieku około 150 lat, osiągające wysokość 25 metrów i obwody pni wynoszące 318 i 329 centymetrów. Zgłoszenia do konkursu zostały dokonane przez Fundację Warsztat Zmiany oraz lokalną grupę inicjatywną mieszkańców Zatorza.

„Dęby rosną na skraju Olsztyna, w pobliżu Lasu Miejskiego, na Niedźwiedziu. Drzewa są obiektem ciągłej troski mieszkańców poprzez: nadanie im imion, gromadzenie dokumentacji, w tym przyrodniczej i historycznej, opracowanie projektu przyszłego ogrodu społecznego czy organizowanie Święta Niedźwiedzia”. – wyjaśniają inicjatorzy zgłoszenia

Głosowanie online potrwa do końca czerwca. Aby oddać swój głos, wystarczy odwiedzić stronę internetową organizatora konkursu i przejść do sekcji „Zagłosuj”. Tam można znaleźć opcję „Dęby Adam i Ewa” i kliknąć przycisk „Głosuj”. System poprosi o podanie adresu e-mail w celu potwierdzenia głosu.