Nowa linia autobusowa ułatwi mieszkańcom Olsztyna dojazd do szpitala w Ameryce

Mieszkańcy stolicy Warmii i Mazur, Olsztyna, otrzymali możliwość komfortowego dotarcia do szpitala znajdującego się w miejscowości Ameryka, leżącej w gminie Olsztynek. Starostwo powiatowe podjęło inicjatywę uruchomienia dedykowanej linii autobusowej. Projekt ten uzyskał wsparcie finansowe z jednego z rządowych funduszy.

Ameryka jest niewielką wsią położoną w pobliżu Olsztynka, która przez lata zasłynęła jako miejsce prężnie działające na rzecz dzieci. To tam znajduje się Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny – największa tego typu placówka w kraju. Co roku udziela ona pomocy 10 tysiącom pacjentów, z których najmłodsi mają zaledwie 3 miesiące, a najstarsi nie skończyli jeszcze 18 lat. Pacjenci przybywają tu nie tylko z okolicznych miejscowości, ale z całego kraju.

Dzięki nowej linii autobusowej numer 524, podróż z Olsztyna do sanatorium staje się znacznie łatwiejsza. „To pierwszy raz, kiedy mieszkańcy Olsztyna mogą skorzystać z bezpośredniego dojazdu do tak ważnego miejsca, jakim jest nasz szpital” – mówił w rozmowie z Radiem Olsztyn Krzysztof Zienkiewicz z powiatowej służby drogowej starostwa olsztyńskiego. Linia oferuje 8 par kursów dziennie, co znacznie ułatwia dotarcie do placówki tym, którzy dotychczas mieli z tym trudności.

W listopadzie 2023 roku, w ramach swojej działalności, szpital w Ameryce otworzył Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży. Ten znajdujący się przy ul. Towarowej 9F w Olsztynie ośrodek zatrudnia pięciu specjalistów. Wizyty są finansowane przez NFZ, a pacjenci nie muszą mieć skierowania. Dyrektor szpitala, Roman Lewandowski, widzi w nim pierwszy krok do utworzenia Północnego Centrum Psychiatrii Dziecięcej.

Rozkład jazdy nowo uruchomionej linii nr 524 można znaleźć na stronie internetowej starostwa powiatu olsztyńskiego.