Nowa era medycyny: otwarcie pracowni druku 3D w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie

Innowacyjna pracownia druku 3D została niedawno uruchomiona w olsztyńskim Szpitalu Dziecięcym. Ta nowoczesna technologia cyfrowa odgrywa kluczową rolę w przeprowadzaniu zabiegów chirurgicznych z najwyższą precyzją. Wielu pacjentów już skorzystało z tej usługi, wykorzystując specjalnie wydrukowane szyny, które są niezbędne podczas przeprowadzania operacji twarzoczaszki. Informację tę przekazał sam szpital.

„Nasze projekty operacyjne są teraz opracowywane wirtualnie i przygotowujemy się do przeprowadzania zabiegów ortognatycznych za pomocą technologii cyfrowych – stąd pomysł na stworzenie tej innowacyjnej pracowni druku 3D” – powiedział dr n. med. Krzysztof Dowgierd, szef Oddziału Chirurgii Szczękowo-Twarzowej w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. Dowgierd, który jest również koordynatorem pracowni i odpowiada za wdrażanie nowoczesnych technologii w placówce, podkreślił, że te specjalne szyny są produkowane za pomocą drukarek 3D.

Dr Dowgierd wyraził przekonanie, że pracownia druku 3D będzie w stanie służyć całemu szpitalowi. Za jej pośrednictwem można tworzyć różne elementy kostne twarzoczaszki lub innych części ciała – tak więc możliwości są nieskończone.

Obecnie pracownia posiada dwie drukarki 3D: jedną do produkcji szyn operacyjnych i drugą do tworzenia plastikowych elementów kostnych, takich jak szczęki. Znajduje się tam także myjnia ultradźwiękowa, a także maszyna służąca do utwardzania modelu. Koszt wyposażenia tej nowatorskiej pracowni wyniósł około 100 tysięcy złotych.