Niewybuch na placu budowy w Olsztynie przy ulicy Sielskiej zmusza do ewakuacji okolicznych mieszkańców

Podczas realizowanych we wtorek prac konstrukcyjnych przy ulicy Sielskiej w Olsztynie, robotnicy natknęli się na niewybuch. W związku z tym odkryciem, zabezpieczanie terenu i usuwanie znaleziska zostało zaplanowane na następny dzień, czyli środę rano. Policja zdecydowała o tymczasowej ewakuacji mieszkańców w obawie o ich bezpieczeństwo.

Informacje o wykrytym niewybuchu zostały przekazane oficerowi dyżurnemu Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie we wtorek 20 lutego rano. Zorientowany o sytuacji, postanowił wysłać na miejsce rzeczywistego zagrożenia patrole policyjne oraz specjalistyczną grupę do rozpoznawania min i materiałów pirotechnicznych.

Grupa ta zajęła się zabezpieczeniem miejsca, gdzie znaleziono niewybuch, a także ograniczyła dostęp do strefy zagrożenia dla osób niepowiązanych z akcją.

Właściwa decyzja podjęta przez policjantów na miejscu zdarzenia dotyczyła ewakuacji ludzi z budynków znajdujących się w pobliżu planowanego miejsca działań saperów. Operacja ta miała odbyć się w środę, 21 lutego około godziny ósmej rano.

W trakcie usuwania niewybuchu i przeszukiwania terenu, funkcjonariusze zdecydowali o ewakuacji mieszkańców z okolicznych budynków mieszkalnych i lokali usługowych znajdujących się w promieniu 500 metrów od znalezionego niewybuchu. Dodatkowo zdecydowano o czasowym zamknięciu ulicy Sielskiej.

W tej sytuacji policja skierowała ruch na alternatywne trasy. Wzywała również ludzi do opuszczenia swoich domów na czas przewidzianych działań saperskich i udania się do miejsc uznanych za bezpieczne. Osoby, które nie były objęte ewakuacją, zostały poproszone o pozostanie w domach do czasu zakończenia czynności związanych z neutralizacją niewybuchu.