Nadchodzące obchody odpustowe i dożynki w Gietrzwałdzie

Nadciągający weekend przyniesie okazję do uczestnictwa w corocznych uroczystościach odpustowych, które odbędą się w maryjnym sanktuarium w Gietrzwałdzie. Wydarzenia te będą dodatkowo połączone z archidiecezjalnymi dożynkami. Gietrzwałd jest jedynym miejscem na terytorium Polski, gdzie objawienia Matki Bożej zostały oficjalnie potwierdzone przez Kościół katolicki.

Uroczystości w Gietrzwałdzie są związane z 146. rocznicą objawień Matki Bożej, które miały miejsce w roku 1877. Mimo że święto Matki Bożej Gietrzwałdzkiej jest obchodzone w kalendarzu liturgicznym 8 września, główne obchody są przenoszone na najbliższy weekend. Tegoroczne uroczystości rozpoczną się w sobotę po południu.

Pierwszym punktem programu będzie msza święta z nieszporami ku czci Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, która odbędzie się w sanktuarium o godzinie 18. O godzinie 21 przy kaplicy objawień, wierni będą mieć okazję modlić się różańcem, a po nim będzie odśpiewany apel maryjny. Od 21.30 młodzież będzie czuwać w bazylice gietrzwałdzkiej podczas Wieczoru Uwielbienia. O północy rozpocznie się msza święta przy kaplicy objawień, po której odbędzie się procesja różańcowa ze świecami do źródełka.

Niedziela natomiast zacznie się modlitwą różańcową przy źródełku o godzinie 10, a uroczysta msza święta odpustowa na gietrzwałdzkich błoniach zostanie odprawiona o 11. Mszy przewodniczyć będzie ks. bp Romuald Kamiński, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej.