Jednogłośna decyzja sądu: kara więzienia dla 21-letniego sprawcy śmiertelnego wypadku

21-letni mężczyzna, który będąc pod wpływem alkoholu spowodował wypadek samochodowy, w którym zginęła 16-letnia dziewczyna, został skazany na bezwarunkową karę pozbawienia wolności przez Sąd Okręgowy w Olsztynie. Dodatkowo, sąd nałożył na niego dożywotni zakaz prowadzenia jakichkolwiek pojazdów mechanicznych.

Informację o wyroku przekazał rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie, Adam Barczak. Dodał, że 11 października bieżącego roku, Sąd Rejonowy w Nidzicy skazał Mateusza S., oskarżonego między innymi o spowodowanie wypadku drogowego pod wpływem alkoholu, gdzie jedna osoba straciła życie a trzy inne odniosły rany. Kara wyniosła 3 lata i 8 miesięcy więzienia.

Tragiczne zdarzenie miało miejsce 28 maja poprzedniego roku około godziny 20. Droga pomiędzy Nową Wsią Wielką a Szczepkówem Borowym była miejscem tego nieszczęśliwego zdarzenia. Za kierownicą samochodu marki Peugeot siedział ówczesny 21-latek, Mateusz S. Poza nim, w samochodzie znajdowało się jeszcze czworo innych pasażerów. Wszyscy byli mieszkańcami gminy Janowiec Kościelny oraz Nidzica. W wyniku zdarzenia, jedna z ofiar, 16-letnia dziewczyna, straciła na miejscu życie, a pozostali uczestnicy wypadku, w wieku od 16 do 20 lat, zostali przewiezieni do najbliższych szpitali.

Prokurator doszedł do wniosku, że Mateusz S. świadomie złamał zasady bezpieczeństwa na drodze. Prowadząc po pijanemu samochód marki Peugeot, nie dostosował prędkości do panujących warunków na drodze. W efekcie, na zakręcie zjechał na lewe pobocze i uderzył w drzewo. Na jego barkach spoczywały również dwa inne zarzuty: prowadzenia pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu, pomimo sądowego zakazu.

Sąd Rejonowy w Nidzicy był miejscem procesu dotyczącego śmiertelnego wypadku. Na rozprawie 3 października Mateusz S. przyznał się do zarzucanych mu czynów i przeprosił za swoje postępowanie. Złożył również wniosek o dobrowolne poddanie się karze, na co nie zgłosił sprzeciwu prokurator.

11 października zapadł wyrok. Sąd Rejonowy w Nidzicy uznał Mateusza S. za winnego i skazał go na łączną karę 3 lat i 8 miesięcy więzienia. Ponadto, sąd nałożył na niego dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych oraz obowiązek zapłaty 10 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Dodatkowo, Mateusz S. został zobowiązany do zapłaty 10 tys. zł każdemu z dwojga poszkodowanych.

Wyrok nie został zaskarżony i jest już ostateczny.