Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje silne wiatry – dziewięć województw objętych ostrzeżeniem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenie o zbliżającym się silnym wietrze, które może dosięgnąć prędkości do 80 km/h. Ostrzeżenie obejmuje dziewięć województw Polski. Zjawisko to ma miejsce szczególnie intensywnie we wschodniej części kraju.

Synoptycy z IMGW wystosowali pierwszostopniowe ostrzeżenia dla dziewięciu województw, obejmujących większość wschodniej połowy Polski. To sytuacja alarmująca, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że stopień alarmu jest ustalany na trzystopniowej skali wzrastającej.

Przez ostatnią noc, najbardziej niepokojące warunki panowały na północy kraju. Od Słupska, poprzez Gdańsk aż do Starogardu Gdańskiego, średnia prędkość wiatru wyniosła 40 km/h, natomiast maksymalne porywy osiągnęły prędkość 80 km/h.

Kolejne ostrzeżenia dotyczą głównie wschodnich terenów Polski. Od Elbląga poprzez Suwałki, Olsztyn, Białystok, Płock aż po Warszawę. Na tych obszarach, od 2:00 do 19:00 w środę, przewidywana średnia prędkość wiatru wynosi 40 km/h, z porywami powiewającymi z prędkością do 80 km/h.

Na dodatek, silne podmuchy wiatru są oczekiwane od Piotrkowa Trybunalskiego przez Radom, Lublin, Chełm, Zamość, Tarnobrzeg, Kielce aż do Rzeszowa. W tych obszarach ostrzeżenie wejdzie w życie we środę rano, od godziny 5:30 i będzie obowiązywało do końca dnia. Synoptycy IMGW przewidują na tym obszarze silny wiatr o średniej prędkości do 40 km/h oraz porywy dochodzące nawet do 80 km/h.