Ekspert koreańskich sztuk walki prowadzi seminarium w Olsztynie

Wydarzenie o niezwykłym charakterze miało miejsce w sobotę, 17 lutego, w nowo otwartej hali dedykowanej sztukom walki, która znajduje się pod egidą olsztyńskiej Uranii. Odbyło się tam seminarium poświęcone koreańskim sztukom walki, zorganizowane przez cenionego nauczyciela pochodzącego z Korei.

Kim An Soo, prezydent Koreańskiej Organizacji Ochrony Taekkyon – najstarszej formy koreańskiej sztuki walki, która jako jedyna została wpisana na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO – ma do swojej dyspozycji najwyższe odznaczenia w tej dziedzinie, takie jak 6 dong w taekkyonie oraz 8 dana hapkido – formie walki, która rozkwitła w Korei w latach 50. XX wieku.

Seminarium skierowane było do członków nowo założonej sekcji taekwondo i hapkido działającej przy Olsztyńskim Towarzystwie Sportowym Gwardia. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z praktycznym wykorzystaniem elementów taekkyonu oraz różnorodnych technik i uderzeń, dźwigni i rzutów, charakterystycznych dla hapkido.

Po serii ćwiczeń oddechowych przyszła pora na naukę konkretnych technik. Wielki Mistrz Kim prezentował typowe dla taekkyonu płynne ruchy ramion, które przypominają ruchy skrzydeł walczącego ptaka, łącząc je z rytmicznymi krokami oraz dynamicznymi kopnięciami na wysokość głowy i tułowia. Wykonanie takie w rękach mistrza przypominało bardziej taniec niż walkę, jednak ten taniec był co i rusz przerywany dynamicznymi kopnięciami i ruchami rzutów. Uczestnicy z niezwykłą koncentracją próbowali odtworzyć ruchy mistrza, tworząc atmosferę ciszy, sporadycznie przerywanej energicznie wykrzykiwanymi okrzykami.