Dzień Bez Samochodu – proekologiczna inicjatywa promująca alternatywne środki transportu

Na całym globie, 22 września jest dniem, w którym zachęca się społeczeństwo do opuszczenia swoich samochodów na rzecz bardziej ekologicznych form transportu. To Dzień Bez Samochodu – globalna akcja propagująca idee związane z ochroną środowiska, która ma na celu redukcję ilości szkodliwych emisji powstających przez miliony pojazdów poruszających się po ulicach miast każdego dnia. W ciągu tych dwudziestu czterech godzin, kierowcy są motywowani do zaprzestania korzystania z własnych samochodów.

W zamian za to, wiele miast, zarówno w Polsce jak i na całym świecie, oferuje swoim mieszkańcom możliwość skorzystania za darmo z komunikacji miejskiej, rowerów lub innych metod transportu o niskim wpływie na środowisko. Jednak aby skorzystać z tej propozycji, kierowcy muszą mieć przy sobie dokument potwierdzający rejestrację ich pojazdu.

Oprócz tego, wiele metropolii decyduje się na zamknięcie swoich centralnych dzielnic dla ruchu samochodowego. Takie działania mają na celu promowanie zachowań przyjaznych dla środowiska, uświadomienie społeczeństwa o negatywnych konsekwencjach korzystania z samochodów oraz zachęcenie do wybierania alternatywnych środków transportu.

W Polsce, w takich miastach jak Kraków, Opole, Lublin, Poznań czy Toruń, 22 września jest dniem darmowej komunikacji miejskiej. W sumie, ponad 120 miast w całym kraju bierze udział w tej akcji. Czy jednak mieszkańcy Olsztyna również będą mogli korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej?

Jak wyjaśnił Michał Koronowski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie, w rozmowie z Radiem Eska – miasto nie planuje wprowadzenia takiej inicjatywy. Decyzja o wprowadzeniu Dnia Bez Samochodu leży zazwyczaj w gestii rady miasta. Tak więc, mieszkańcy Olsztyna nie będą mieli możliwości skorzystania z bezpłatnej komunikacji miejskiej – ostatni raz taka inicjatywa była realizowana w tym mieście w 2017 roku.