Dwa dni świąteczne w listopadowe, ale nie wszystkim przysługuje dodatkowy dzień wolny

Na szczęście dla tych, którzy nie przepadają za szarugą i chłodem listopada, ten miesiąc obfituje w dwa święta, które są ustawowo wolne od pracy. W 2023 roku jedno z nich – Święto Niepodległości – przypada na sobotę, co oznacza, że pracownicy mają prawo do dodatkowego dnia wolnego w innym dniu. Niemniej jednak, nie wszystkie grupy zawodowe mogą skorzystać z tego przywileju.

Listopad bywa ciężkim miesiącem dla wielu z nas. Krótkie i pochmurne dni oraz deszcz za oknem sprawiają, że najchętniej spędzilibyśmy ten czas w ciepłym domu. Na całe szczęście, listopad to miesiąc, w którym możemy liczyć na dwa dni świątecznego odpoczynku. Pierwsze z nich to Dzień Wszystkich Świętych, celebrowany 1 listopada, który w 2023 roku przypada na środę. Jeżeli więc zdecydujemy się na wykorzystanie dwóch dni urlopu przed lub po tym święcie, będziemy mogli cieszyć się aż pięciodniowym odpoczynkiem. Drugie święto, Dzień Niepodległości, obchodzimy 11 listopada. W 2023 roku przypada ono na sobotę, co według Kodeksu Pracy (art. 130 § 2) daje pracownikom prawo do dodatkowego dnia wolnego, który mogą wykorzystać w innym dniu.

Należy jednak zauważyć, że nie wszystkim pracownikom przysługuje ten przywilej. Wyjątkiem są między innymi nauczyciele i dyrektorzy szkół i przedszkoli, którzy nie mogą liczyć na dodatkowy dzień wolny za święto przypadające w sobotę. Inaczej jest natomiast w przypadku pracowników niepedagogicznych oraz nauczycieli pracujących w placówkach niepublicznych – oni mają prawo do dodatkowego dnia wolnego.