Dotacje dla Olsztyna: nowe projekty i perspektywy na przyszłość

Od długiego czasu, Olsztyn, będący stolicą Warmii i Mazur, korzysta z obfitego przepływu dotacji. Plany na kolejne etapy programów obejmują zarówno znaczące, strategiczne inicjatywy jak i te mniej okazałe, jednak wpływające na funkcjonowanie miasta, jego estetykę oraz ochronę zabytkowych budowli.

Tak jak podkreślił prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz, podczas konferencji prasowej w dniu 22 sierpnia – „Potrafimy efektywnie realizować projekty dzięki doświadczeniu naszego zespołu. Wystarczy wspomnieć o tym, że pozyskaliśmy fundusze z różnego rodzaju programów unijnych na kwotę szacunkowo dwóch miliardów złotych. Gdziekolwiek są stosowane obiektywne kryteria oceny, wsparcie dociera do nas.”

W trzech ostatnich naborach do programów ministerialnych, samorząd miasta Olsztyn zgłosił 15 wniosków o dofinansowanie, które łącznie wynoszą niemal 407 milionów złotych. Najbardziej wartościowy wniosek – szacowany na 335 mln zł – dotyczy północnej i południowej części Olsztyńskiego Parku Przemysłowego, który ma powstać na terenach przemysłowych pomiędzy torami kolejowymi a ulicą Lubelską, blisko obwodnicy miasta. Ta niezmiernie ważna dla Olsztyna inwestycja przyczyni się do rozwoju przedsiębiorczości oraz stworzenia nowych miejsc pracy. W tym projekcie przewidziane jest między innymi uzbrojenie terenu oraz przygotowanie kluczowego połączenia drogowego między Trackiem a obwodnicą.

Trzy kolejne wnioski o dofinansowanie na wartość 40 mln złotych odnoszą się do kluczowej infrastruktury miejskiej. Wśród nich są plany na rozpoczęcie remontu stadionu miejskiego przy alei Piłsudskiego oraz modernizacje Pałacu Młodzieży i Olsztyńskiego Planetarium.

Samorząd Olsztyna tylko w ostatnim kwartale przygotował i złożył 25 wniosków o dofinansowanie różnych programów na łączną kwotę pół miliarda złotych.