Czy Olsztyn jest naprawdę bezpiecznym miastem? Rzeczywistość na tle statystyk

Obywatel Olsztyna wyraził swoje niepokoje związane z niedawnymi gwałtownymi zdarzeniami w głównym mieście regionu. Zastanawia się, czy Olsztyn przekształcił się w miejsce oślepiającej niebezpieczeństwa?

Olsztyn jest powszechnie uważany za miasto gdzie panuje spokój. Ale ostatnie doniesienia mogły podkopać to przekonanie wśród jego mieszkańców. Czy rzeczywiście życie w centrum regionu jest nieskrępowane i pełne bezpieczeństwa?

Według danych policyjnych, Olsztyn jest jednym z najbezpieczniejszych miast w Polsce. W 2022 roku na obszarze Olsztyna i powiatu olsztyńskiego odnotowano 2890 przestępstw kryminalnych spośród ogólnej liczby 4178. W rankingu Business Insider dotyczącym najlepszych miejsc do życia, biorącym pod uwagę również poziom przestępczości, Olsztyn znalazł się wysoko. Katowice są najgorszym miastem pod względem bezpieczeństwa, natomiast Rzeszów, Lublin i Olsztyn cieszą się najniższym wskaźnikiem przestępczości. Stolica Warmii i Mazur zajmuje drugie miejsce w rankingu najbezpieczniejszych miast.

Na podstawie informacji zamieszczonych na stronie polskawliczbach, Olsztyn zajmuje 372. pozycję na liście 979 polskich miast z największą liczbą potwierdzonych przestępstw kryminalnych na 1000 mieszkańców. Dla porównania, Elbląg znajduje się na 72. miejscu, co sugeruje wyższy poziom niebezpieczeństwa, a Ełk jest na 430. miejscu, co sugeruje większe bezpieczeństwo.

Mimo to należy pamiętać, że ofiary przestępstw nie zgłaszają zawsze incydentów do policji. Bezpieczeństwo mieszkańców Olsztyna zostało poważnie naruszone przez kilka niedawnych incydentów, które miały miejsce w centralnej części miasta, w okolicach starówki.