Bank Żywności w Olsztynie uratował 651 ton jedzenia i pomógł niemal 70 tysiącom mieszkańców

Bank Żywności w Olsztynie odnotował w 2023 roku znaczący sukces, udzielając pomocy prawie 70 tysiącom ludzi na Warmii i Mazurach. Ta pomoc miała konkretną formę – dystrybucję 1100 ton jedzenia. Przy czym, warto zauważyć, że z tej całkowitej ilości, 449 ton pochodziło z unijnego Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa. Dodatkowo, Bank Żywności uratował przed zmarnowaniem aż 651 ton produktów spożywczych. To jedzenie zostało pozyskane od producentów, hurtowników oraz sklepów, które nie byłyby w stanie je sprzedać przed upływem terminu przydatności do spożycia.

Marek Borowski, prezes olsztyńskiego Banku Żywności, podkreśla, że najważniejszym zadaniem organizacji jest zdobywanie jedzenia dla tych, którzy tego najbardziej potrzebują. Obok programu unijnego, drugim głównym źródłem pozyskiwanej żywności są sieci handlowe, producenci i hurtownicy.

Pomoc Banku Żywności to nie tylko dystrybucja jedzenia. W 2023 roku organizacja przekazała mieszkańcom Warmii i Mazur żywność o wartości ponad 12 milionów złotych. Aby zrozumieć, jak ważne jest to zadanie, warto wiedzieć, że bank współpracuje z aż 240 podmiotami na terenie województwa.

Prezes Markowski podkreśla, że celem Banku Żywności jest nie tylko dostarczanie jedzenia, ale także edukowanie społeczności na temat zdrowego odżywiania i racjonalnego gospodarowania żywnością. Wszystko po to, aby pomagać tym, którzy nie są w stanie samodzielnie zaspokoić swoich potrzeb żywieniowych.