Adaptacje w transporcie publicznym podczas Kortowiady na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim

Położona w północno-wschodniej Polsce Olsztyn szykuje się na kolejną Kortowiadę, czyli coroczne festiwale studenckie organizowane przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Zważywszy na to, że ten spory kampus przyciąga setki studentów, istotne jest zapewnienie bezpiecznego i wygodnego transportu miejskiego, który umożliwi uczestnikom łatwe dotarcie do miejsca wydarzenia.

Z wyjątkiem Parady Wydziałów, wszystkie uroczystości związane z olsztyńską Kortowiadą odbywają się w akademickim kompleksie Kortowo. W tym roku, trafne jest przypuszczenie, że Parada spowoduje pewne utrudnienia w ruchu drogowym w czwartek, 23 maja. Przed rozpoczęciem parady, studenci zgromadzą się na Starym Mieście i pośpieszą na trasę około 9:30 rano.

Cztery ciągniki będą prowadzić paradę przez most św. Jana Nepomucena w kierunku Alei Warszawskiej, która stanowi główną arterię prowadzącą do Kortowa. Wszystko to oznacza, że do godziny 13:00 na tej trasie mogą wystąpić pewne kłopoty z ruchem drogowym. Po wejściu do Kortowa obok Wydziału Nauk Technicznych, studenci poruszają się w stronę Rektoratu, a potem do boiska przy starym obwodzie.

Departament Zarządzania Transportem i Drogami Miejskimi (ZDZiT) zapewnia uczestnikom parady dodatkowe możliwości dotarcia do centrum Olsztyna. W celu ułatwienia przemieszczania się podczas Parady, uruchomione zostaną dodatkowe kursy linii 309 oraz 128, które mają na celu dostarczenie uczestników do przystanku „Plac Roosevelta”.

We wtorek i środę wszystkie kursy nocne (N01 oraz N02) będą obsługiwane przez autobusy przegubowe, a także pojawią się dodatkowe kursy. Od czwartku do soboty, po koncertach dla uczestników festiwalu, dostępne będą dodatkowe autobusy na liniach nr 103, 109 oraz 130, które odjeżdżają z przystanku „Uniwersytet – Centrum Konferencyjne”.

Ważne jest, aby pamiętać, że od środy 22 maja o godzinie 16:00 do wczesnych godzin porannych w niedzielę 26 maja przystanek „Uniwersytet – Stadion” w kierunku centrum miasta zostanie zawieszony. Głównym przystankiem stanie się „Uniwersytet – Centrum Konferencyjne”. Wszystkie tymczasowe zmiany zostały wprowadzone w celu zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom.