Zimowa sytuacja na drogach Warmii i Mazur

Na terenie Warmii i Mazur, w wyniku nocnych opadów śniegu, sytuacja na drogach jest zmienna. Niemniej jednak, wszystkie drogi krajowe są dostępne dla ruchu drogowego. Dla utrzymania bezpieczeństwa i komfortu podróżowania, 3070 jednostek sprzętu zimowego jest aktywnie wykorzystywanych na drogach – takie informacje podała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Mimo to, instytucja ta apeluje o zachowanie ostrożności podczas jazdy.

Jednocześnie, GDDKiA zwraca uwagę, że warunki atmosferyczne mają znaczący wpływ na stopień przejezdności niektórych odcinków dróg w kraju. Błoto pośniegowe oraz lokalna śliskość występują w wielu obszarach Polski, w tym na terenie województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, mazowieckiego, łódzkiego, wielkopolskiego, lubuskiego, podlaskiego, kujawsko-pomorskiego (w południowo-zachodniej części), podkarpackiego oraz warmińsko-mazurskiego.

Ponadto, zgłoszono, że opady śniegu mają miejsce na terenie całego kraju, z wyjątkiem województwa pomorskiego. Śnieg pada również obficie wraz z deszczem na terenach województw: śląskiego, małopolskiego, podlaskiego oraz kujawsko-pomorskiego.

W komunikacie GDDKiA zwrócono także uwagę na występowanie mgły na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Z tego powodu, instytucja ta zdecydowanie apeluje do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności podczas jazdy, zwłaszcza w wymienionych wyżej regionach.

Prognozy pogodowe na najbliższy dzień przewidują duże zachmurzenie, a po południu możliwe są większe przejaśnienia. W niektórych miejscach prognozowane są opady śniegu, natomiast nad morzem możliwy jest także deszcz ze śniegiem. Świeża pokrywa śnieżna w rejonach podgórskich Śląska i Małopolski może sięgać miejscami nawet 7 cm, natomiast w strefie nadmorskiej może wynosić od 8 do 10 cm. Temperatura maksymalna przewidywana jest od -3 do 0 stopni Celsjusza, a nad morzem nawet do 4 stopni Celsjusza. Chłodniej ma być w rejonach podgórskich Karpat i Sudetów, gdzie temperatura może spaść lokalnie nawet do -6 stopni Celsjusza. Wiatr ma być słaby i umiarkowany, okresami porywisty, z kierunków zachodnich i północno-zachodnich. W górach prognozowane są porywy wiatru do 60 km/h, które mogą powodować zawieje i zamiecie śnieżne.