Wypadki i kolizje na olsztyńskich drogach – niekorzystna aura jesieni obnaża nieodpowiedzialność kierowców

Aura jesieni bywa kapryśna, a jej negatywny wpływ na bezpieczeństwo na drogach jest niemal oczywisty. Powiat olsztyński, podobnie jak inne regiony kraju, nie jest wolny od niebezpiecznych sytuacji na drodze spowodowanych przez nieodpowiedzialne zachowanie kierowców. Na naszych drogach, pomimo częstych apeli władz o ostrożność i przestrzeganie zasad ruchu drogowego, nadal można spotkać tych, którzy ignorują te nakazy.

14 października (sobota), dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie został poinformowany o zdarzeniu drogowym na drodze krajowej DK16 w pobliżu miejscowości Łupstych, w którym brały udział trzy samochody osobowe. Według pierwszych ustaleń policji na miejscu zdarzenia, do kolizji doszło, ponieważ 90-letni kierujący mercedesem nie ustąpił pierwszeństwa drugiemu volkswagenowi, co doprowadziło do kolizji i uderzenia w kolejny pojazd tej samej marki. W efekcie zdarzenia jedna osoba została przewieziona do szpitala – takie informacje przekazało Biuro Prasowe Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.

Badania wykonane przez policję alkomatem wykazały, że wszyscy uczestnicy byli trzeźwi podczas zdarzenia. Kierującemu mercedesem zatrzymano prawo jazdy, a funkcjonariusze przygotowali dokumentację, która zostanie przekazana do sądu.

Tego samego dnia na jednej z ulic w miejscowości Wójtowo, policjanci dokonali kontroli drogowej kierującego mercedesem 63-latka. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach okazało się, że mężczyzna nie posiada prawa do kierowania pojazdami mechanicznymi. Funkcjonariusze przygotowali dokumentację do sądu. Zgodnie z kodeksem wykroczeń za prowadzenie pojazdu bez uprawnień grozi kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywna nie niższa niż 1500 zł.

W sobotę również na drodze K51 w pobliżu miejscowości Ługwałd, policjanci zatrzymali do kontroli drogowej audi prowadzone przez 35-latka. Mężczyzna jechał bez zapiętych pasów bezpieczeństwa oraz przekroczył dozwoloną prędkość. Funkcjonariusze podejrzewali, że kierowca mógł być pod wpływem alkoholu, co potwierdziło badanie alkomatem. Okazało się, że kierowca miał we krwi ponad 2 promile alkoholu. Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy i sporządzono dokumentację do sądu. Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat więzienia, sądowy zakaz prowadzenia pojazdów oraz wysoka grzywna.

W niedzielę 15 października, dyżurny KMP Olsztyn otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym na alei Warszawskiej w Olsztynie, w którym uczestniczyli rowerzysta i kierujący samochodem osobowym.