Wilczy Szaniec w Kętrzynie

Wilczy Szaniec w Kętrzynie to dawna kwatera Hitlera, która znajduje się bardzo blisko Olsztyna. Warto pokusić się o wybranie do Gierłoży i zobaczenie tego miejsca.

Dojazd do Wilczego Szańca

Z racji tego, że Wilczy Szaniec w Kętrzynie znajduje się z dala od głównych dróg dojazd tutaj komunikacją jest nieco utrudniony. Najlepiej jest wybrać się tutaj samochodem. Śmiałkowie pewnie mogą skorzystać też z innych opcji, jednak jest to jedynie propozycja dla wytrwałych. Nie musimy martwić się postojem samochodu, gdyż już na samym początku za kilka złotych możemy zostawić go na parkingu przy tym miejscu. Tuż obok znajduje się budka, w której można wynająć przewodnika w cenie kilku złotych od osoby. Oczywiście samodzielne przejście się po obiekcie także jest możliwe, jednak nie wnosi ono nic do życia zwiedzającego. Nie ma tam wielu tabliczek z opisami, a samo zobaczenie eksponatów nie dostarczy ważnej wiedzy o tym miejscu. Kilka złotych to niedrogo za oprowadzenie przez kompetentną osobę.

Zwiedzanie z przewodnikiem

Wilczy Szaniec w Kętrzynie co prawda posiada kilka tablic informacyjnych, jednak nie ma ich tam za wiele. Nie ma więc sensu opieranie się na tych kilku drobiazgach i obchodzenie terenu samodzielnie, gdy można to zrobić w większej grupie z doświadczonym człowiekiem. Dodatkowym atutem jest to, że nie trzeba przychodzić na konkretną godzinę, rezerwować przewodnika wcześniej przez turystów indywidualnych. Co jakiś czas idzie grupka osób z kompetentną osobą i można do nich dojść. Po uiszczeniu odpowiedniej opłaty dalsza podróż odbywa się już wspólnie. Dzięki takiemu rozwiązaniu przewodnickiej kwestii nie trzeba martwić się dotarciem na odpowiednią godzinę do Wilczego Szańca. Ta opcja sprawia, że jeszcze więcej osób może odwiedzać to miejsce, skoro do zwiedzających z przewodnikiem można dołączyć w dowolnym momencie.

Zakaz wchodzenia do niektórych miejsc

Nieważne jest to, czy podróżujemy samodzielnie, czy też wspólnie z przewodnikiem. Wejście do niektórych miejsc jest po prostu zakazane i nie można z tym dyskutować. Inne miejsca są udostępniane dla zwiedzających i warto się na nie skusić. Obejście terenu z przewodnikiem zajmuje dobrą godzinę, więc warto być na to przygotowanym. Następnie można pokusić się jeszcze o spędzenie na terenie tego obiektu dowolnej liczby godzin. Przewodnicy są rzeczowi i bardzo trafnie opowiadają o poszczególnych miejscach i tym, co się tutaj wydarzyło. Wilczy Szaniec w Kętrzynie to miejsce ważne ze względów historycznych i nie powinno się przechodzić obok niego obojętnie będąc już w tak bliskiej okolicy Olsztyna. Niedaleko Wilczego Szańca znajduje się także Park Miniatur, na który można się skusić po lub przed zwiedzaniem Wilczego Szańca. W przypadku zabrania dzieci w wieku szkolnym warto uświadomić je odnośnie tego do jakiego miejsca się wybierają.