Unikalne zawody w Olsztynie: Każdy uczestnik wraca do domu ze złotym medalem

Zawody MATP (Motor Activity Training Program), skierowane do osób z umiarkowaną i znaczną niepełnosprawnością intelektualną oraz korzystających z wózków inwalidzkich, zostały przeprowadzone w mieście Olsztyn. Te specjalne zawody, które zostały stworzone z myślą o dzieciach i dorosłych, którzy na co dzień borykają się z poważnymi problemami zdrowotnymi uniemożliwiającymi im start w oficjalnych rywalizacjach Olimpiad Specjalnych, dają możliwość doświadczenia sukcesu w sporcie.

Lilianna Młynik, jedna z organizatorek zawodów, wyjaśnia, że w programie MATP każdy uczestnik ma okazję trenować dyscyplinę, która jest dla niego dostępna i w której może osiągać sukcesy. Zawody MATP cieszą się popularnością wśród szerokiego grona uczestników, w tym pensjonariuszy Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych z Gołdapi oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Szymanowa.

Według Katarzyny Wirchanowicz, dyrektorki regionalnych Olimpiad Specjalnych na Warmii i Mazurach, w 23 dyscyplinach rywalizowało blisko 60 osób. Najważniejszym aspektem tych zawodów jest jednak fakt, że każdy z uczestników otrzymał złoty medal, co jest bez wątpienia podkreśleniem ich zdolności oraz determinacji.