Trzyosobowy gang oszustów "na Blika" z Olsztyna stanie przed sądem z 55 zarzutami

Nadzorowana przez Prokuraturę Rejonową Olsztyn-Południe, olsztyńska jednostka śledcza specjalizująca się w przestępstwach gospodarczych, sfinalizowała przygotowania do procesu sądowego. Główny oskarżony jest podejrzany o prowadzenie serii oszustw metodą „na Blika”, a oprócz niego zarzuty usłyszą także dwie osoby współpracujące z 30-letnim mężczyzną w tej działalności przestępczej.

Od października poprzedniego roku, funkcjonariusze olsztyńskiego Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji intensywnie pracowali nad sprawą oszustw realizowanych za pomocą tak zwanej metody „na Blika”.

Na podstawie zgromadzonych dowodów i ustaleń, w okresie pomiędzy październikiem a listopadem 2023 r., oskarżeni podejrzani dopuszczali się włamań na profile użytkowników Facebooka. Po pokonaniu zabezpieczeń kont, zmieniali hasła dostępowe. Następnie przeszukiwali listy znajomych poszczególnych profili, wybierając do dalszych działań osoby, które były w najbliższym kontakcie z właścicielem konta. Przebrani za prawowitych właścicieli profilu, wysyłali wiadomości tekstowe do wyselekcjonowanych osób, pod pretekstem pilnej zapłaty lub utraty dostępu do ich własnych kont bankowych, prosząc o pożyczenie pieniędzy i wygenerowanie kodów BLIK. Następnie korzystali z tych kodów do wypłat gotówki z bankomatów rozlokowanych na terenie Olsztyna.

Główny podejrzany, z pomocą dwóch współsprawców w wieku 22 i 24 lat, zdołał nielegalnie zdobyć dostęp do łącznie 26 profili Facebooka. Wysłał łącznie 55 wiadomości z prośbą o pożyczkę do 37 osób. Poszkodowani przekazali kody umożliwiające wypłatę gotówki w różnych kwotach – od 150 do 6000 złotych. Całkowite straty pokrzywdzonych wyniosły ponad 35 000 złotych.

Wszyscy podejrzani staną przed sądem, odpowiadając za naruszenie zabezpieczeń profili na Facebooku oraz oszustwa. Główny oskarżony dodatkowo odpowie za prowadzenie przestępczej działalności jako stałego źródła dochodu. Wszyscy oskarżeni mogą zostać skazani na karę pozbawienia wolności w przedziale od 8 do 12 lat.