Proceder oszustw "na Blika" na Warmii: grupa trzech osób usłyszy 55 zarzutów

Prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Olsztyn-Południe śledztwo w sprawie oszustw „na Blika” zakończyły zespół śledczych z olsztyńskiego wydziału do walki z przestępczością gospodarczą. Przygotowali oni akt oskarżenia, w którym znalazło się łącznie 55 zarzutów przeciwko osobie podejrzanej o prowadzenie tego procederu. Dwaj wspólnicy 30-letniego głównego podejrzanego również staną przed sądem.

Od października poprzedniego roku funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie intensywnie pracowali nad sprawą oszustw dokonywanych za pomocą metody znaną jako „na Blika”.

Podczas śledztwa ustalono, że w okresie między październikiem a listopadem 2023 roku, podejrzani włamywali się na konta użytkowników portalu społecznościowego Facebook. Po pokonaniu zabezpieczeń modyfikowali hasła dostępne, po czym badali relacje użytkowników ze swoimi znajomymi na portalu. Wyłaniali osoby, które często kontaktowały się z posiadaczem profilu. Następnie, udając właściciela profilu, wysyłali wiadomości tekstowe do wybranych osób i członków rodziny, prosząc o pożyczkę i generowanie kodu BLIK pod pretekstem pilnej płatności lub problemów z dostępem do konta bankowego. Za pomocą uzyskanych kodów wypłacali gotówkę z bankomatów na terenie Olsztyna.

Główny podejrzany, przy współpracy dwóch osób w wieku 22 i 24 lat, włamał się na łącznie 26 profili na Facebooku. Wysłał 55 wiadomości z prośbą o pożyczenie pieniędzy do 37 użytkowników. Poszkodowani przekazywali kody do wypłaty gotówki w kwotach od 150 do 6000 zł. W sumie, oszukane osoby straciły ponad 35 000 zł.

Wszystkie osoby podejrzane stawią czoła zarzutom dotyczącym naruszenia bezpieczeństwa profili na Facebooku i dokonania oszustw. Dodatkowo, 30-latek jest obarczony zarzutem uczynienia ze swojej przestępczej działalności stałego źródła dochodu. Grozi im kara pozbawienia wolności od 8 do 12 lat.