Olsztyn w hołdzie dla bohaterów niepodległościowych: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Przed nami wydarzenie pełne refleksji i patriotyzmu – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Odbędą się one 1 marca, upamiętniając tych, którzy z oddaniem służyli swojemu krajowi. Centralnym punktem obchodów będzie pomnik Armii Krajowej w Olsztynie, przy skrzyżowaniu alei Piłsudskiego i ulicy Dąbrowszczaków.

Rozpoczęcie uroczystości zaplanowano na godzinę 11:00. W przeprowadzeniu tej pamięciowej ceremonii wezmą udział nie tylko członkowie społeczności olsztyńskiej, ale również przedstawiciele różnych sektorów społecznych. Wśród nich znajdą się kombatanci, wysokiej rangi działacze rządowi i samorządowi, delegacje duchownych, naukowcy i reprezentanci edukacji wyższej, sędziowie sądów powszechnych oraz członkowie organizacji pozarządowych.

Nie zabraknie również pocztów sztandarowych reprezentujących służby mundurowe i organizacje kombatanckie. Ponadto, dołączą do nich strażnicy miejscy, członkowie Związku Harcerstwa Polskiego oraz uczniowie olsztyńskich szkół, którzy będą czcić pamięć o żołnierzach wyklętych.

Wspomnijmy, że decyzja o ustanowieniu 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych zapadła w 2011 roku. Wybór tej daty nie jest przypadkowy, bowiem to właśnie 1 marca 1951 roku z rąk komunistów w mokotowskim więzieniu tragicznie zginęli przywódcy IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, zastrzeleni strzałem w tył głowy.