Obligatoryjne lekcje pływania dla uczniów z Olsztyna w przyszłorocznym budżecie szkół

W przyszłorocznym planie budżetowym olsztyńskich szkół pojawiła się propozycja, zgłoszona przez Radnych Koalicji Obywatelskiej, wprowadzenia obowiązkowych lekcji pływania dla uczniów. Ciekawostką jest fakt, że wszystkie wnioski wprowadzone do budżetu na nadchodzący rok przez klub radnych tej formacji mają na celu przywrócenie rozwiązań, które musiały zostać zawieszone z powodu pandemii.

Pierwszy z tych wniosków zakłada wprowadzenie obowiązkowych i darmowych zajęć pływania dla dzieci uczęszczających do drugich klas podstawówek na terenie miasta Olsztyna. Jak podkreślił Przewodniczący Rady Miasta, Robert Szewczyk, te lekcje nie będą niosły ze sobą żadnych dodatkowych kosztów dla rodziców olsztyńskich dzieci.

Druga propozycja dotyczy organizacji zajęć o charakterze edukacyjnym z zakresu kultury, które będą miały miejsce w jednostkach kulturalnych Olsztyna. Natomiast trzeci wniosek odnosi się do znacznej sumy pieniędzy przeznaczonej dla Rad Osiedli.

Zgodnie z tym wnioskiem, pieniądze te będą mogły być wykorzystane na różne rodzaje działań i inicjatyw osiedlowych, takich jak spotkania, festyny, kluby szachowe itd. Jak podkreślili radni, powrót do pełnego finansowania Rad Osiedli jest możliwy dzięki odblokowaniu funduszy, które wcześniej były ograniczone przez politykę rządu PiS oraz wpływ pandemii. W sumie, na lokalne inicjatywy trafi ponad 450 tysięcy złotych.