Kobieta w podeszłym wieku z Olsztyna uchroniła się przed oszustwem na 60 tysięcy złotych

Pod koniec minionego tygodnia, dokładnie 7 listopada, doszło do niecodziennej sytuacji. Pewna starsza kobieta z Olsztyna, mająca 75 lat, dała szkołę czujności i zdrowego rozsądku, pozwalając sobie uniknąć oszustwa na olbrzymią kwotę – 60 tysięcy złotych. Metoda stosowana przez oszustów polegała na podszywaniu się pod jej bratanicę i próbie wyłudzenia wspomnianej kwoty.

Do incydentu doszło po tym, jak kobieta otrzymała telefon od osoby podającej się za jej bratanicę. Fałszywa krewna twierdziła, że spowodowała ona wypadek samochodowy, w którym ucierpiała ciężarna kobieta. W wyniku tej sytuacji miała zostać zatrzymana przez policję i potrzebować 60 tysięcy złotych na kaucję.

Mimo próśb fałszywej bratanicy, aby nie informować innych członków rodziny o całej sprawie, 75-latka skontaktowała się ze swoją prawdziwą bratanicą oraz innym krewnym. W ten sposób dowiedziała się, że cała historia była tylko wymysłem oszustów.

Policja w Olsztynie, do której wpłynęło zawiadomienie o zaistniałym oszustwie, przypomina o konieczności zachowania szczególnej czujności. Przestępcy często wykorzystują tzw. metodę „na kuzynkę” lub „na bratanicę”, aby skutecznie wyłudzić pieniądze, zwłaszcza od osób starszych.

Warto pamiętać, że w takich sytuacjach należy zachować czujność i najlepiej sprawdzić wiarygodność rozmówcy. Tym razem dzięki rozwadze i zdrowemu rozsądkowi starszej kobiety udało się uniknąć utraty dużych środków finansowych.